loading

Badanie EMG w Poznaniu Łazarz

Umów wizytę telefonicznie

Badanie elektromiograficzne jest niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na ocenę stanu układu nerwowo-mięśniowego. Podczas badania neurolog weryfikuje aktywność elektryczną mięśni oraz przewodnictwa nerwowego. Badanie jest niezastąpione w diagnozowaniu różnorodnych schorzeń neuromięśniowych, od neuropatii po zespoły uciskowe nerwów i choroby mięśniowe. Umów się na EMG w Centrum Medycznym Sprawni. Dostępne są szybkie terminy, a samo badanie połączone jest z konsultacją lekarską, dzięki czemu możliwe jest jak najszybsze działanie w przypadku problemów neurologicznych.

Dlaczego warto wybrać badanie EMG i jak się do niego przygotować?

Katarzyna Kaczmarek - ZnanyLekarz.pl

Badanie EMG oferuje szereg korzyści, w tym umożliwia precyzyjne zlokalizowanie problemów neuromięśniowych, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia. EMG jest nieocenione w wykrywaniu schorzeń takich jak neuropatie obwodowe, zespoły uciskowe nerwów, miopatie oraz inne zaburzenia neuromięśniowe.

Przed badaniem EMG zaleca się:

  • rezygnację tego dnia ze stosowania balsamów i kremów
  • przygotowanie informacji o przyjmowanych lekach i aktualnym stanie zdrowia – warto zabrać ze sobą wyniki badań

Przebieg badania EMG

Badanie składa się z dwóch etapów: badania przewodzenia nerwowego i badania aktywności mięśniowej. Oba etapy są przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę, co zapewnia wiarygodność wyników.

Pierwszy etap badania EMG sprawdza jak szybko i skutecznie nerwy przekazują sygnały elektryczne. Na skórę pacjenta, w okolicach badanych nerwów, umieszcza się małe, samoprzylepne elektrody. Przesyłane są przez nie niewielkie impulsy elektryczne, które stymulują nerwy. Reakcja mięśni na te impulsy jest rejestrowana i oceniana. Badanie to pozwala ocenić, czy istnieje jakiekolwiek uszkodzenie nerwów, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

W drugiej części badania EMG, lekarz używa specjalnej, cienkiej igły (elektrody igłowej), którą umieszcza w badanym mięśniu. Rejestruje ona aktywność elektryczną mięśnia. Lekarz może poprosić pacjenta o delikatne napinanie lub relaksowanie mięśnia, aby lepiej ocenić jego funkcjonowanie. Badanie to umożliwia ocenę, czy mięśnie prawidłowo reagują na sygnały wysyłane przez nerwy.

Co pokazuje badanie EMG?

Efektem badania EMG są:

  • ocena, czy nerwy efektywnie przewodzą impulsy elektryczne,
  • weryfikacja, czy mięśnie odpowiednio reagują na sygnały nerwowe, zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności
  • stwierdzenie tego, czy i jak bardzo nerwy zostały uszkodzone
  • Identyfikacja problemów neuromięśniowych

Wyniki badania są analizowane przez specjalistę, który na ich podstawie może zdiagnozować konkretny stan lub schorzenie. W zależności od wyników,  neurolog z naszego Centrum Medycznego Sprawni może zalecić dalsze badania lub odpowiednie leczenie.

Po zakończeniu badania pacjenci mogą bez przeszkód wrócić do swoich codziennych aktywności. Wyniki badania będą omówione z lekarzem, który przedstawi zalecenia dotyczące ewentualnych dalszych kroków diagnostycznych lub terapeutycznych.

EMG Poznań Łazarz

Nasze Centrum Medyczne w Poznaniu Łazarz zapewnia profesjonalne badanie EMG przeprowadzane przez lekarza. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o badaniu EMG i umówić się na wizytę. Jeśli nie wiesz, jaką formę diagnostyki wybrać, to zdecyduj się na konsultacje z neurologiem, który zajmie się Twoimi problemami.

Kto powinien poddać się badaniu EMG?

Badanie EMG jest zalecane osobom, które doświadczają objawów takich jak chroniczny ból mięśni, osłabienie, drętwienie, mrowienie lub inne objawy sugerujące problem z nerwami lub mięśniami. Badanie może być nieco niekomfortowe, ale zazwyczaj nie jest bolesne. 

Czas trwania badania EMG to zwykle trwa ono od 30 do 60 minut.